Materace do łóżka – porównanie różnych rodzajów

19-08-2022

Odpowiednio dobrany materac to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Modele dostępne w sklepach różnią się od siebie pod względem konstrukcji i rodzaju wypełnienia. Jakie właściwości ma każdy z typów? Na co zwrócić uwagę wybierając materace do łóżka, by zapobiec bólowi kręgosłupa i uporczywemu przewracaniu się z boku na bok?

 

Materac bonelowy - sprężynowy

Podstawą materaca bonelowego są sprężyny połączone w system zwojów. Górna warstwa ochronna z końskiego włosia, filcu lub włókien kokosowych zabezpiecza sprężyny przed przebijaniem powierzchni. Modele bonelowe są zdecydowanie najtańsze, a ich konstrukcja jest bardzo trwała – niestety, kosztem sprężystości. Materac nie zapewnia odpowiedniej elastyczności punktowej, dlatego słabo dopasowuje się do kształtu ciała. W przypadku osób o niskiej wadze materac może okazać się zbyt twardy.

 

Materac kieszonkowy

Bazą konstrukcji także są sprężyny, jednak nieco mniejsze niż w modelach bonelowych. Każda z nich jest osłonięta osobną kieszenią z materiału. Sprężyny naprężają się niezależnie od siebie – dzięki temu materac jest bardziej elastyczny i dopasowuje się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn, tym lepsza elastyczność; ważny jest także rodzaj obłożenia sprężyn. Pianka poliuretanowa, choć tańsza, jest nieco mniej wytrzymała. Droższa pianka lateksowa zapewnia lepszą sprężystość i odporność mechaniczną.

 

Materac lateksowy

Tworzywo materaca to mieszanka naturalnego kauczuku i syntetycznego lateksu. Uzyskany materiał jest bardzo elastyczny, precyzyjnie dopasowuje się do ciała i skutecznie podpiera kręgosłup, a po zwolnieniu ciężaru powraca do pierwotnego kształtu. Syntetyczny lateks nie ma właściwości oddychających, dlatego warto wybrać materac z systemem kanalików wentylacyjnych – takie rozwiązanie zapewni Ci świeżość i komfort termiczny. Warstwa wypełnienia musi być także odpowiednio gruba: szukajmy materaca o wysokości co najmniej 17 cm.

 

Materac z pianki wysokoelastycznej

Nowoczesne pianki poliuretanowe są znakomitą alternatywą dla lateksu. Tworzywo w niczym nie ustępuje kauczukowi pod względem sprężystości, a ponadto znacznie lepiej oddycha. Dzięki temu pot z powierzchni skóry nie wsiąka w materac, który w ten sposób na długo zachowa świeżość. Materace piankowe cieszą się coraz większą popularnością. Oczywiście, za wysoką jakością idzie też wyższa cena, lecz jeden solidny model zachowa swoje właściwości przez wiele lat.

 

 

Materac z pianki termoelastycznej

Podstawą jest tu pianka wysokoelastyczna, a górną część pokrywa tworzywo viscoelastic – termoaktywna pianka, zmieniająca kształt pod wpływem ciepła ludzkiego ciała. Tworzywo w podstawowej formie nie jest sprężyste, lecz na skutek nacisku i temperatury mięknie i idealnie dopasowuje się do sylwetki. Użytkownik przybiera wygodną pozycję i nie zapada się w materac, co zapewnia znakomite wsparcie kręgosłupa. Tworzywo bywa czasem nazywane "pianką leniwą" – aby powrócić do pierwotnego kształtu, musi ostygnąć, dlatego zagłębienia w materacu są widoczne jeszcze przez pewien czas po wstaniu z łóżka.