Jak wybrać idealny materac?

22-04-2022

Prawidłowo wybrany materac do łóżka skutecznie odciąża kręgosłup i umożliwia spokojny, kojący wypoczynek. Jakie są różnice między dostępnymi na rynku modelami i na co zwrócić uwagę przy zakupie materaca?

 

Materiał i budowa materaca

 

Materace różnią się od siebie pod względem konstrukcji i rodzaju wypełnienia. Omówmy krótko kilka najpopularniejszych typów:

 

  • bonelowy (sprężynowy): zbudowany z połączonych zwojów sprężyn. Takie materace są zdecydowanie najtańsze i zapewniają mniejszą elastyczności punktową, dlatego dla osób o niższej wadze mogą być zbyt twarde.

  • kieszonkowy: każda ze sprężyn jest umieszczona w osobnej kieszeni z materiału. Taka konstrukcja zapewnia większą elastyczność i lepsze dopasowanie do sylwetki.

  • lateksowy: wypełnienie ze sprężystego kauczuku zapewnia dobrą elastyczność. Wadą jest tu słaba wentylacja: lateks wchłania nadmiar wilgoci ze skóry, co w modelach niższej jakości może doprowadzić do szybkiego rozwoju bakterii.

  • z pianki termoelastycznej: wypełnienie mięknie pod wpływem naturalnego ciepła ciała, a materac przybiera idealnie anatomiczny kształt.

  • z pianki wysokoelastycznej: zapewnia dobre dopasowanie do sylwetki i pozwala skórze swobodnie oddychać. Wysoka jakość wiąże się jednak z wyższą ceną.

 

Przy wyborze materaca należy zwrócić także uwagę na materiał pokrowca. Modele z naturalnej bawełny zapewniają dobrą wentylację, dobrze wchłaniają wilgoć i nie podrażniają skóry. Pokrowce z wiskozy lub nylonu są nieco tańsze, lecz wiele tkanin nie odbiega jakością od naturalnych. Popularne jest także łączenie syntetyków z jonami srebra, włóknami bambusa lub jedwabiu, które poprawiają oddychalność i właściwości antybakteryjne.

 

Film o materacach kieszonkowych

Film o materacach dla dzieci

 

 

Wymiary materaca do łóżka

 

Standardowe wymiary materaca w łóżku pojedynczym to 80x200, 90x200, 100 x 200 cm, w łóżku podwójnym –  140x200,160 x 200, 180x200cm, 200x200 w łóżkach dziecięcych – 60 x 120 cm lub 70 x 140 cm. Aby poprawnie dobrać długość materaca, należy doliczyć co najmniej 20 cm do wzrostu użytkownika. W ten sposób uzyskamy odpowiedni zapas przy głowie i w nogach łóżka.

 

Film o rozmiarze materacy

Twardość materaca

 

Na pewno zetknąłeś się nieraz z opinią, że najzdrowsze dla kręgosłupa są bardzo twarde materace. Ten popularny pogląd odchodzi już do lamusa: materac powinien być na tyle elastyczny, by dopasować się do kształtu ciała, a jednocześnie nie zapadać się w głąb łóżka.

 

Materace dzielą się na cztery klasy twardości, zróżnicowane pod względem wagi użytkownika:

  • H1 (miękki):

  • H2 (średnio twardy): 60-80 kg

  • H3 (twardy): 80-110 kg

  • H4 (bardzo twardy): powyżej 110 kg


Przy wyborze materaca należy uwzględnić także rozmieszczenie tzw. stref twardości. Najpopularniejsze są modele 7-strefowe, ze wzmocnioną strefą ramion i bioder oraz rozdzielającym je pasem o średniej twardości. Lżejsze osoby mogą wybrać materac 3-strefowy z utwardzoną strefą bioder, a więc miejscem szczególnie narażonym na zapadanie.

 

Jak sprawdzić, czy wybrany materac ma odpowiednią twardość? Należy położyć się na plecach i wsunąć dłoń pod lędźwia. Prawidłowo dobrany materac postawi przy tej czynności lekki opór. Kręgosłup powinien układać się w kształt litery "S", a przy obrocie na bok – wraz z ramionami i biodrami utworzyć linię prostą.